top of page
Image by Toa Heftiba

Fizjoterapia

Fizjoterapia w ujęciu holistycznym zajmuje się pracą na przyczynachdolegliwości fizycznych

Fizjoterapia w ujęciu holistycznym proponuje zająć się pracą na przyczynach, tzn. odpowiada na pytanie nie tylko co mnie boli, ale także, dlaczego coś mnie boli.
 

Przywrócenie prawidłowej funkcji chorej strukturze może spowodować odwrócenie wielu uciążliwych objawów lub też wyleczyć wiele z różnych jednostek chorobowych.

Chodzi nie tylko o przypadłości z zakresu układu ruchu, ale także autoimmunologii (RZS, łuszczyca) czy różne zakażenia wewnątrzkomórkowe (cytomegalowirus, ebv). Fizjoterapia jest także pomocna w przebiegu leczenia boreliozy. Choroba ta ma wiele postaci, jak np. neuroborelioza, wówczas w trakcie jej przebiegu może pojawić się np. rwa kulszowa, czy rwa barkowa.

Przyczyną bólu głowy, stawów, mięśni, nawracających stanów zapalnych może być nagromadzenie się toksyn nie tylko w narządach wewnętrznych, ale też w mięśniach, ścięgnach, powięzi, ba, nawet w tkance tłuszczowej. Praca na powięzi, czyli strukturze ściśle przylegającej do każdego organu, mięśnia a nawet nerwu, będącej rusztowaniem dla owych struktur, pozwala na przywróceniu prawidłowego ślizgu oraz ruchomości między strukturami.

To z kolei przywraca odpowiednie nawodnienie, odżywienie, kształt oraz funkcję danego miejsca w ciele.

Kolejnym przykładem zaburzeń, na które dobrze oddziałuje praca na powięzi są naczynia limfatyczne. Niekiedy wystarczy delikatnie przywrócić ślizg w tkance, która otacza naczynie, aby udrożnić przepływ limfy.

Przywrócenie prawidłowej funkcji chorej strukturze może spowodować odwrócenie wielu uciążliwych objawów lub też wyleczyć różne jednostki chorobowe.

Ludzkie ciało należy rozpatrywać całościowo, holistycznie. Jest to konstrukcja pełna zależności, zupełnie jak piramida. Jeżeli z podstawy piramidy zabralibyśmy kilka bloków, wówczas cała budowla z pewnością byłaby chwiejna.

Tak samo jest z nami. Ból wątroby może manifestować się w bolesnym barku. Blizny pooperacyjne np. po usunięciu piersi mogą wrosnąć w inne tkanki i spowodować ból kręgosłupa. Nierówna miednica może spowodować zaś płaskostopie.

Ze wszystkimi powyżej opisanymi sytuacjami na co dzień spotykam się w mojej pracy fizjoterapeuty.

Wykorzystując metodę rozluźniania mięśniowo-powięziowego oraz całą wiedzę i umiejętności staram się pomagać pacjentom w zwalczaniu bólu i jego następstw.

W razie pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu telefonicznego.

Mgr Sonia Cisz-Więckowska tel. 609138354

bottom of page