Konsultacja lekarska
Konsultacja lekarska stanowi pierwszy krok
w diagnostyce i powrocie do zdrowia pacjenta.
Pozwala wybrać odpowiedni proces leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb.
W trakcie konsultacji specjalista zapoznaje się z historią medyczną pacjenta oraz aktualnymi wynikami badań.
Po wywiadzie i analizie wyników może przedstawić wstÄ™pnÄ… diagnozÄ™ jak również zlecić dodatkowe badania, majÄ…ce na celu zweryfikowanie wczeÅ›niej postawionej diagnozy.
Jednym z ważnych elementów jest sprawdzenie aktualnego stanu zdrowia pacjenta w tym rozpoznanie objawów potencjalnych schorzeÅ„, poprzez m.in. badanie fizykalne. Po takim badaniu lekarz przekazuje informacje dotyczÄ…ce kolejnych kroków, które pacjent powinien podjąć.
Konsultacja może stanowić poradÄ™ zdrowotnÄ… jak również być poczÄ…tkiem leczenia. Wszystko zależne jest od aktualnego stanu zdrowia jak również potrzeb samego pacjenta, który wyraża zgodÄ™ lub nie na przedstawiony plan leczenia. W każdym z przypadków specjalista dziaÅ‚a zgodnie z metodykÄ… badaÅ„, która okreÅ›la jego specjalizacja.
Spotkanie pacjenta z lekarzem-specjalistÄ… może odbywać siÄ™ w pojedynkÄ™ lub w formie spotkania z gronem specjalistów różnych dziedzin, w celu znalezienia najlepszej drogi leczenia w myÅ›l caÅ‚oÅ›ciowego dziaÅ‚ania.
W czasie konsultacji najważniejsze jest, aby przekazać wszystkie niepokojÄ…ce nas objawy. W trakcie takiego wywiadu ważna jest rzeczowość i przekazanie jak najwiÄ™kszej iloÅ›ci informacji dotyczÄ…cych dÅ‚ugotrwaÅ‚ych objawów jak i tych pojawiajÄ…cych siÄ™ od niedawna. W tym momencie należy również wyszczególnić wszystkie przebyte choroby, które mogÅ‚yby mieć wpÅ‚yw na aktualnÄ… sytuacjÄ™, wczeÅ›niejsze diagnozy zaproponowane przez innych specjalistów czy historiÄ™ odbytych operacji.
​
​
Jak przygotować się do pierwszej konsultacji?
W zależnoÅ›ci od specjalizacji specjalisty, do którego siÄ™ udajemy, konsultacja lekarska może siÄ™ różnić. IstniejÄ… jednak staÅ‚e elementy, które powinny pojawić siÄ™ w trakcie przebiegu każdej z nich.
Bardzo ważne jest przygotowanie pacjenta do spotkania z lekarzem.
1. Zbierz swojÄ… dotychczasowÄ… dokumentacjÄ™ medycznÄ…, AKTUALNE wyniki badaÅ„ oraz przygotuj listÄ™ swoich dolegliwoÅ›ci dÅ‚ugotrwaÅ‚ych i pojawiajÄ…cych siÄ™ od niedawna. DodatkowÄ… informacjÄ…, która może pomóc specjaliÅ›cie, jest przekazanie informacji o Å›rodowisku, w którym przebywasz. Czy masz kontakt z toksycznymi substancjami w pracy, czy jesteÅ› narażony na wysoki poziom stresu itd.
2. Przedstaw lekarzowi wszystkie leki, które zażywasz.
3. Zastanów siÄ™ nad swoimi codziennymi rutynami, które mogÄ… mieć wpÅ‚yw na objawy, jak np. spożywane pokarmy, ilość snu, aktywność fizyczna.
​