top of page
ziololecznictwo_2.jpg

Naturopatia

Wspiera procesy samozdrowienia człowieka m.in. dzięki oczyszczeniu i odżywieniu organizmu

Naturopata to zawód sklasyfikowany pod numerem 323009 w polskiej klasyfikacji zawodów.
 

Korzenie naturopatii sięgają 19-tego wieku. Nurt ten rozwijał się początkowo w Niemczech,
a następnie w USA, gdzie został przywieziony z Niemiec przez Benedykta Lusta. Lust wraz
z żoną stworzył w stanie Nowy York najpierw centrum terapii naturalnych Youngborn Nature Cure Health Resort,
a następnie pierwszą szkołę naturopatii. Po drugiej wojnie światowej rola
i popularność naturopatii osłabła, została wyparta przez leki takie jak np. antybiotyki
oraz zaawansowane techniki chirurgiczne. Jednak w latach 70-tych ubiegłego wieku, gdy ludzie uświadomili sobie ograniczenia nauki i medycznych technologii, na nowo wzrosło zainteresowanie naturopatią – holistycznym podejściem do człowieka, a jednocześnie realną szansą na uniezależnienie się każdego z nas od drogich i szkodliwych leków. Obecnie naturopatia stanowi część medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM – Complementary and Alternative Medicine) i jest powszechnie praktykowana w wielu krajach na całym świecie ale nie w Polsce.


 

Co może, a czego nie może naturopata?

Naturopata może stosować u osób z dolegliwościami zabiegi i substancje, które nie są zarezerwowane dla zawodu lekarza. Są to zazwyczaj substancje naturalne i pochodzenia roślinnego. Jeżeli dolegliwości ustąpią, to naturopata nie może powiedzieć, że wyleczył daną osobę. Nie może również tej osoby nazywać pacjentem. Naturopata nie może również badać "pacjenta". Może jednak robić pomiary jego parametrów życiowych i na ich podstawie wydać zalecenia.

Jak przygotować się do wizyty?

Do wizyty należy się przygotować. Dzień przed wizytą przespać co najmniej 7 godzin, nie spożywać alkoholu ani innych mocnych używek i nawodnić dobrze organizm. Jeżeli przyjmujemy jakieś leki przepisane przez lekarza,

nie należy ich odstawiać.

bottom of page